ما چگونه تصمیم گیری می کنیم؟ مقدمات ضروری برای مبحث تصمیم گیری

فرآیند تصمیم گیری چگونه است؟

چگونه تصمیم بگیریم؟ آیا روش های “درست” و “غلط” برای انجام تصیمیم وجود دارد؟ چه چیزی مدیران و صاحبان مشاغل موفق را در تصمیم گیری موفق می کند؟ تصمیم گیری کار سختی است. سخت ، پرخطر و ضروری است. این موفقیت یا شکست هر شغل و حرفه را تعیین می کند – و هیچ قانونی برای آن تنظیم نشده است.

روانشناسان و متخصصان مغز و اعصاب ، تصمیم گیری ها در بخش اصلی کار هر مجری را به طور کامل مورد تحقیق قرار داده اند ، معتقدند هیچ نقطه کوری در این زمینه وجود ندارد.
در عین حال ، هنوز جنبه هایی وجود دارد که نامشخص یا متناقض به نظر می رسند. تصورات غلط ، ایده های قابل بحث و دیدگاه های بحث برانگیزی در مورد تصمیم گیری وجود دارد. خب بیایید با وضوح بیشتر به این مسئله بپردازیم.

تصمیمات و احساسات

چیزی که کاملا نمی دانیم نسبت عقل و احساسات در تصمیم گیری است. ما می دانیم که تصمیمات مبتنی بر احساسات ضعیف هستند (فقط به یاد داشته باشید که یک کودک نوپا برای گرفتن آب نبات بالا رفتن از یک قفسه بلند را خطر می کند) – اما معلوم می شود که بدون احساسات ، توانایی تصمیم گیری از بین می رود.
آنتونیو داماسیو متخصص علوم اعصاب متوجه شد که بیمارانی که از قسمت های مغزی آسیب دیده اند، احساسات را پردازش می کنند واغلب در تصمیم گیری با بلاتکلیفی دست و پنجه نرم می کنند.
یکی از بیماران وی به نام الیوت ، تاجر موفقی بود. اما ، پس از برداشتن تومور مغزی او که به لوب های پیشانی او فشار می آورد و مسئولیت پردازش احساسات را برعهده داشته ، هیچ واکنش احساسی را نشان نداد.
همینطور او دیگر قادر به تصمیم گیری در مسائل معمول هم نبود. زیرا تمام جزئیات را بدون برانگیختن واکنش در احساساتش در نظر می گرفت که تصمیم گیری موثر را از او سلب می کرد .
در پی تحقیقات بیشترمعلوم شد ، بیماران مبتلا به آسیب دیدگی مشابه الیوت هم این ترکیب ازعدم واکنش احساسی و ناتوانی در تصمیم گیری را دارند. بنابراین ، ارتباطی مهم بین احساسات و تصمیم گیری کارآمد وجود دارد.

ما معمولاً آن را حس ششم می نامیم. این روش به طرز شگفت انگیزی از روش های منطقی سریعتر عمل می کند ویک روش کاملاً مطمئن برای تصمیم گیری صحیح است. این روش کمک می کند تا تشخیص دهید که چه چیزی به نفع شماست ؟ – و بالاخره شما را به قضاوت صحیح می رساند.

بینش : دوست یا دشمن؟

ما آموخته ایم که به موارد منطقی باید اعتماد کرد. ما به لیستی از مزایا ومعایب و برآورد و تخمین و محاسبات خود رجوع می کنیم و اسن غسر معمول نیست که بخشی از مغز ما درگیر محاسبات باشد. اما این بر روی تصمیمات ما چه تاثیری می گذارد؟
بینش توانایی لحظه ای ما برای گذر و مقیاس های منطقی و نتیجه گیری است. چنین بینشی در صورت اکتساب باعث صرفه جویی در وقت و تلاش می شود، اما آیا اتکا به بینش برای یک تصمیم گیرنده عقلانی روشی صحیح است؟

در حقیقت ، بعضی اوقات ما برای دیدن تصویر کامل از یک مسئله نیاز به چند جزییات مختصر داریم. اما عدم در نظر گیری یک بخش از جزئیات با اهمیت کل قضاوت و تصمیم کیری ما را تحت الشعاع قرار می دهد. بنابراین به جای اینکه فقط به شهود یا بینش تکیه کنید، اطمینان حاصل کنید که تا آنجا که ممکن است جزئیات بیشتری برای تصمیم گیری آگاهانه کسب کرده اید.

تله های (خطاها) تصمیم گیری
حتی گاهی می شود تصمیم گیری ما منطقی و مستدل باشد ، اما در دام تفکراتی عوامانه قرار بگیریم که نتیجه نهایی را تحت تأثیرمنفی قرار می دهند. تجربه قبلی ما و حصول اطلاعات که ناشی ازحوادثی که در اطراف ما واقع می شود ، تعصبات ایجاد می کند – و این باعث نقص در استدلال ما می شود. در ذیل به برخی از آنها اشاره شده:


وقتی از قبل ارقام ارجاع دارید ، تخمین هر چیزی راحت تر است. هنگامی که شما یک ایده مبهم در مورد موضوع دارید بسیار مشکل است. هنگامی که طرف فروشنده “فقط برای مقیاس” قیمت اضافی تعیین می کند ، این دام به طور گسترده ای (و اغلب اوقات به طور کارآمد) در مذاکرات قیمت استفاده می شود. آنها واقعاً انتظار ندارند كه طرف خرید با پرداخت قیمت اولیه خود موافقت كند ، اما مبلغ حاصل معمولاً بیشتر از این است. چگونه از لنگر انداختن جلوگیری کنیم؟ قبل از مشورت با دیگران ، مسئله را از دیدگاه خود مشاهده کنید ، از منابع مختلف اطلاعاتی را جستجو کنید و قبل از هرگونه اقدام یا مذاکره ، مواضع خود را با دقت بیان کنید.

دام وضع موجود

به طور خلاصه ، ما تمایل داریم که چیزها را بدون تغییر نگه داریم و این همان دام وضع موجود است. در سازگاری با شرایط جدید ، همیشه ترس از شکست وجود دارد. در تجارت ، انتظار و تردید اغلب منجر به از دست رفتن فرصت ها می شود. این اغلب در سرمایه گذاری رخ می دهد: یک سرمایه گذار ترجیح می دهد به جای ریسک و صرف پول ، منتظر بماند و نگاه کند. با این حال ، انتظار می تواند برای سرمایه حتی بدتر از قرار دادن آن در یک کار خطرناک باشد. برای جلوگیری از به دام افتادن وضع موجود ، اهداف خود را یادآوری کنید ، از خود بپرسید که اگر وضعیت فعلی واقعاً وضع موجود نبوده چه کاری انجام می دهید وهرگز تنها به عنوان گزینه جایگزین به وضعیت موجود فکر نکنید.

دام هزینه های غیر قابل بازگشت یا اقلام مستغرق

این درمورد انتخاب هایی است که انتخاب های قبلی ما را توجیه می کند ، حتی (و به خصوص) اگر بد بودند. تصمیمات گذشته ما مانند آنچه اقتصاددانان “هزینه های غرق شده” می نامند – سرمایه گذاری هایی که قابل جبران نیست – عمل می کنند و هر تصمیم جدید توسط آنها مغرضانه عمل می کند. این تعصب در بانکداری اغلب نشان داده می شود: وقتی وام گیرنده به مشکلات مالی برخورد می کند ، وام دهنده بودجه اضافی به آنها می دهد ، حتی اگر مشخص باشد که این هزینه ها هرگز جبران نمی شود. برای جلوگیری از تله هزینه های غیر قابل بازیافت ، به با تجربه گوش فرا دهید، از قبول اشتباهات خود نترسید و به موقع اشتباهات خود را بپذیرید واجازه ندهید ترس از شکست تصمیمات شما را تحت الشعاع قرار دهد.

دام تأیید شواهد

این در مورد یافتن توجیهاتی برای انتخابی است که ناخودآگاه به آن متمایل هستیم. انتخاب ناخودآگاه همیشه یک انتخاب نا مناسب  نیست – فقط مطمئن شوید که تصمیم شما هوشمندانه است. درمورد انگیزه های خود با خود صادق باشید ، آنچه بدون استدلال، منطقی است درتصمیم خود پیدا کنید یا ازکسی بخواهید این کار را برای شما انجام دهد ، و هنگام مشاوره، سوالات اساسی برای کسب شواهدی که تصمیم یا انتخاب شما را تائید می کند، نپرسید.

دام ساختار

مسئله ساختاربندی اولین گامی است که تصمیم نهایی را تا حد زیادی مشخص می کند. بخش حیاتی چارچوب بندی مناسب تصمیم است که با تمرکز روی اطلاعات درست در زمان درست و با ابزار درست حاصل می شود. بیایید نگاهی بیندازیم به آزمایشی که توسط دانیل کانمن و آموس تورسکی انجام شده است:

سه محموله بار غرق شده است که هر کدام 200،000 دلار ارزش دارند. شما نمی توانید هر سه آنها را احیا کنید، اما بخشی از بار هنوز هم قابل احیا است. کدام یک از دو گزینه را انتخاب می کنید؟

گزینه یک:  یک محموله از این سه بار را به ارزش 200000 دلار احیا کنید.

گزینه دو:  احتمال احیا یک سوم بار از کل 600.00 دلار با احتمال ریسک از دست دادن دو سوم آن.

جای تعجب نیست که 70٪ از شرکت کنندگان گزینه یک را انتخاب کردند – حتی اگر نتیجه بالقوه هر دو گزینه یکسان باشد. چارچوب گزینه ها فقط متفاوت بود. برای جلوگیری از تله چارچوب ، همیشه سعی کنید چندین سناریو مختلف پیدا کنید، به طور خودکار سناریو های پیش فرض را قبول نکنید و گزینه های دیگری را پیشنهاد دهید ، آنها را با سناریو های مختلف به چالش بکشید. “

دام برآورد و پیش بینی

در واقع بسیاری از ما در برآورد مهارت نداریم ، اما هنوز هم اجازه می دهیم تخمین های ما تفکر و تصمیمات ما را هدایت و برنامه ریزی کند. اعتماد به نفس بیش از حد و احتیاط بیش از حد بد هستند ، زیرا تخمین های متأثر از آنها می تواند دور از واقعیت باشد. برای جلوگیری از شکستهای مربوط به تخمین و پیش بینی ، صادق باشید

درباره تخمین ها و صحت آنها ، به یاد داشته باشید که رویدادهای قبلی می توانند بر تخمین های شما تأثیر بگذارند و همیشه موارد افراطی فراتر از تخمین های خود را در نظر بگیرید.

این لیست شامل رایج ترین تله ها است. تله های بیشتری سر راه ما است ، اما بهترین روش محافظت در برابر همه تله ها این است: آگاهی از آنها ، شناختن آنها در اسرع وقت و انتخاب های کاملاً حساب شده.

غلبه بر بلاتکلیفی

مانند هر کار دیگری ، تصمیم گیری نیز زمان بر است. اما وقتی نوبت به بلاتکلیفی می رسد ، روند تأمل در هر گزینه و انتخاب بهترین گزینه ممکن است به اتلاف وقت زیادی بیانجامد. چگونه از آن جلوگیری کنیم؟ سه قانون ساده برای پیروی وجود دارد:

  1. برای تصمیم گیری های روزمره به عادت هایتان رجوع کنید. به این ترتیب کاملاً از روند تصمیم گیری اجتناب می کنید و در وقت و انرژی خود صرفه جویی می کنید.
  2. از منطق if / then برای ساده کردن انتخاب های غیرقابل پیش بینی استفاده کنید. اگر یک اتفاق خاص رخ دهد ، پس شما به طریقی خاص واکنش نشان می دهید.
  3. از تایمر استفاده کنید تا هزینه های زمانی تصمیم گیری خود را کاهش دهید و از به تعویق انداختن تصمیم گیری جلوگیری کنید. این روش زمانیکه چندین رویکرد مساوی وجود دارد به شما کمک می کند

نتیجه گیری

تصمیم گیری همیشه آسان نیست ، اما برای موفقیت بسیار مهم است. تصمیم گیری یک مهارت است و برای بهبود آن محدودیتی وجود ندارد. آگاهی از مکانیسم ها و تله های پنهان آن به شما کمک می کند تا از اشتباهات رایج جلوگیری کنید، انتخاب های بهتری داشته باشید و تصمیمات عاقلانه تری بگیرید.

تینا شاهپوردوست
مشاور مالی، مدرس، تحلیلگر و حسابدار مدیریت خبره بین المللی (CIMA)
موسس مجموعه حساب لِرن و موسسه خدمات مالی حسابنامه

پرطرفدار ترین دوره ها

دوره دیجیتال مایندسِت

پرطرفدار ترین دوره

دیجیتال مایندسِت شما را با دنیای جدیدی آشنا خواهد کرد. دوره دیجیتال مایندسِت برای کسانی است که می خواهند در استفاده از تکنولوژی های نــــــــــــــوظهور از جمله بلاکچین، RPA، هوش مصنوعی، تحلیل داده و هوش اجتماعی شایستگی کسب کنند. 

دوره جامع بلاکچین

پرطرفدار ترین دوره

دوره جامع بلاکچین برای افرادی است که همیشه در حرفه خود پیشتاز هستند. جویای آخرین تغییرات حرفه خود باشید.در بازار کار پیشتاز شوید، با کسب مهارت های جدید توجه ها را به سمت خود جلب کنید و یک متخصص حرفه ای در عصر دیجیتال باشید.  

این دوره برای دستیابی به درک کامل از پروسه تحلیل مالی و این سوال که تحلیل مالی چه تصویری از سازمان به ما می دهد و در رابطه با آن به ما چه میگوید، نحوه ارائه اثر بخش اطلاعات و نتایج استخراج شده از تحلیل مالی به کلیه ذینفعان سازمان طراحی شده است.  

پربازدید ترین مقاله ها

بهای تمام شده محصولات دیجیتالی

پر بازدید این هفته

از آنجا که ما یک فایل از محصول دیجیتال را می توانیم به تعداد نامحدود به فروش برسانیم ، نمیتوانیم هزینه ها را بر تعداد محصولات تولید شده (مشابه محاسبه بهای تمام شده محصولات فیزیکی) محاسبه کنیم. 

امنیت سایبری اطلاعات مالی

پر بازدید این هفته

دارک وب بستر کلاهبرداری‌ها، فعالیت‌های مجرمانه و دزدی اطلاعات است.  دارک وب خانه‌ی اقتصاد کلاهبرداری و جوامع مجرمانه است. دپارتمان‌های مالی چه کاری می‌توانند انجام دهند؟

آینده کار از زبان سازمان اقتصاد جهانی

پر بازدید این هفته

بحران بزرگی در شرف وقوع است، یک بحران که بر سازمان‌ها و اقتصادهای جهان تأثیر خواهد گذاشت. پیش‌بینی می‌شود که تا 2030، با کمبود 85.2 میلیون کارگر ماهر در جهان مواجه شویم.

دیدگاهتان را بنویسید