Association of Certified Chartered Accountants

ACCA یک صلاحیت حسابداری شناخته شده در سطح جهانی است که برای دانشجویان و متخصصان حرفه ای در زمینه حسابداری ، مشاوره مالیاتی ، حسابرسی ، ارزیابی کسب و کار ، مدیریت خزانه داری و غیره بنیادی قوی برای دانشجویان فراهم می کند.

در این صفحه می توانید در مورد ACCA ، ساختار دوره ، برنامه درسی ، ثبت نام امتحانات ، گزینه های شغلی بعد از ACCA ، نحوه پیگیری ACCA و جزئیات مربوطه اطلاعاتی کسب کنید.

دوره ACCA چیست؟

ACCA مخفف The Association of Chartered Certified Accountants است که می توان آن را انجمن حسابداران خبره انگلستان معنی کرد. ACCA بزرگ‌ترین انجمن بین‌المللی حسابداری است که بیش از 100 سال قدمت دارد و مقر این انجمن در گلاسکو است که با حدود 600هزار عضو و دانشجو در اکثر کشورهای دنیا به عنوان یک جامعه حسابداری بین المللی جا افتاده، اعتبار زیادی نزد کارفرمایان ، دولت‌ها و سازمان‌های معتبر کسب کرده است که امتحانات آن هم اکنون در 180 کشور برگزار می شود.

مدت زمان دوره ACCA چقدر است؟

ACCA دوره ای بسیار منعطف است که برای هر فرد در هر نقطه از جهان قابل دسترس می‌باشد.

شما می‌توانید با توجه به مقتضیات زمانی خود سرعت شرکت در امتحانات خود را تنظیم کنید و 10 سال فرصت خواهید داشت تا دوره را به پایان برسانید. معمولاً این دوره بین 3 تا 4 سال طول می‌کشد.

معافیت‌ها

آزمون‌های بخش knowledge و skill در صورتی‌که مدرک معادل دانشگاهی ارائه شود می‌توانند شامل معافیت از امتحان شوند. قابل ذکر است هیچ یک از آزمون‌های بخش professional شامل معافیت نمی‌شوند.

مدارکی که جهت استفاده از این معافیت‌ها به ACCA ارائه می‌کنید به نام per یا Practical Experience Report شناخته شده و برای متقاضیان ایران، مدرک کارشناسی حسابداری از دانشگاه‌های معتبر، آزمون‌های بخش یک (آزمون F1 تا F3) و آزمون F4 از آزمون‌های بخش دوم را مشمول معافیت می‌نماید.

سطح دانش انگلیسی

سطح یا نمره خاصی برای این امر نمی‌توان در نظر گرفت اما قاعده کلی که وجود دارد این است که برای شروع این دوره می‌توان یکی از کتاب‌های دوره (ترجیحا F3و F7) را دانلود فرمایید و یک یا دو فصل آن را مطالعه کنید و اگر طبق ارزیابی خودتان مشکلی با خواندن، فهمیدن و نوشتن خلاصه آن مطلب نداشتید، در آن صورت اقدام به شروع دوره کنید.

ACCA را انتخاب کنید و یک دنیای فرصت را کشف کنید

هنگامی که ACCA می خوانید، می توانید مسیرهای حرفه ای متنوعی در رشته خود داشته باشید. با مدرک ACCA درهای زیادی به بهترین و جالب ترین جایگاه های شغلی در سراسر جهان باز می شود. و شما به یکی از متخصصان مالی که مهارت های او مطابق دنیای در حال تغییر و سریع است تبدیل می شوید.

در هر کجای دنیا کار کنید

ACCA شهرت جهانی دارد و مدارک آن در سراسر جهان شناخته شده و مورد احترام هستند. هنگامی که به ACCA بپیوندید، بخشی از انجمن ACCA با بیش از 219،000 عضو و 527،000 دانشجو در 179 کشور می شوید.

در نظر بهترین کارفرمایان جهان برجسته می شوید

کارفرمایان در سراسر جهان به دنبال متخصصان ACCA هستند زیرا آنها می دانند که دانشجویان و اعضای ACCA دارای تفکر استراتژیک، مهارت های فنی و ارزش های حرفه ای برای پیشبرد سازمان هستند. برای اطلاع بیشتر در رابطه با صلاحیت های ACCA باید به Competency Framework رجوع کنید که در سایت ACCAglobal.com قابل دسترسی است. ACCA در حال حاضر با بیش از 7،400 کارفرمای تأیید شده و 80 موقعیت شغلی حسابداری در سراسر جهان فعالیت دارد و اعضای خود را از طریق انجمن شغلی ACCA Careers برای هزاران فرصت شغلی در دنیا معرفی می کند.

با کیفیت پشتیبانی می شود

منتور های رسمی ACCA در هر مرحله از این سفر به شما کمک می کنند. خواه مایل به تحصیل تمام وقت یا نیمه وقت ، در محیط کلاس یا بصورت آنلاین باشید، می توانید آموزشی با کیفیت و متناسب با نیازها و سبک زندگی خود را پیدا کنید. برای بعضی از امتحانات حتی می توانید از پلتفرم Self-Study، ACCA-X استفاده کنید.

انعطاف پذیری برای انتخاب مسیر خود

ACCA هر سه ماه یکبار جلسات امتحان برگزار می کند و حتی برخی از امتحانات را می توان بصورت

On-demand انجام داد و به شما این انعطاف را می دهد تا با سرعت خود پیشرفت کنید. علاوه بر این حتی می توانید مدارک دانشگاهی دریافت کنید ، از جمله:

کارشناسی حسابداری (Applied Accounting) از دانشگاه آکسفورد بروکس.

کارشناسی ارشد حسابداری (Professional Accountancy) از دانشگاه لندن.

.

آزمون های دوره ACCA به 2 دسته تقسیم می شوند:

پشتیبانی لازم برای موفقیت را دریافت کنید

خدمات پشتیبانی اختصاصی و 24 ساعته ما هر زمان که نیاز  مشاوره داشته باشید در اینجاست. و می توانید به منابع و مطالب رایگان و اختصاصی ACCA در وب سایت Accaglobal.com دسترسی پیدا کنید.

همچنین حساب لِرن دوره های زبان انگلیسی و زبان انگلیسی تخصصی رشته حسابداری و مالی را برگزار می کند و شما نگرانی از بابت سطح زبان خود نخواهدی داشت.

برای شروع آماده اید؟

برای راهنمایی ثبت نام در دوره ACCA از طریق سایت ACCAglobal.com به پشتیبانی حساب لِرن پیام دهید. ما در این مسیر در کنار شما خواهیم بود.

برای شروع ثبت نام در دوره ACCA به موارد زیر نیاز خواهدی داشت:

مواردی که باید از آنها اطلاع داشته باشید:

سیلابس(سرفصل های) دوره ی بین المللی ACCA به چه شکل است؟

دوره بلندمدت و اصلی درس ACCA در 14 درس و 3 سطح ارائه می‌شود.
سطح اول: اصول حسابداری را معرفی نموده و نقش اطلاعات مالی در مسائل اساسی مدیریت را مشخص می‌نماید.

Fundamentals level
Knowledge
F1: Accountant in Business
F2: Management Accounting
F3: Financial Accounting

سطح دوم: مهارت‌های فنی و اصلی حسابداری لازم برای کسانی که در زمینه مالی فعالیت می کنند را پوشش می دهد. بعلاوه در این سطح با چهار چوب قانونی حاکم بر تجارت آشنا خواهید شد.

Skills
F4: Corporate and Business Law
F5: Performance Management
F6: Taxation
F7: Financial Reporting
F8: Audit and Assurance
F9: Financial Management

سطح سوم : نقش حسابدار در مدیریت استراتژیک یک سازمان را مشخص می نماید. در این سطح، توانایی مدیر مالی در ارزیابی اطلاعات و ارائه پیشنهاد در یک چهار چوب حرفه ای و اخلاقی تقویت می شود. حق انتخابی که دانشجویان در این سطح دارند ، آنها را قادر می سازد تا بر حیطه فنی مورد نظر خود تمرکز بیشتری داشته باشند.

Professional level
Essentials
P1: Governance, Risk and Ethics
P2: Corporate Reporting
P3: Business Analysis
Options*
P4: Advanced Financial Management
P5: Advanced Performance Management
P6: Advanced Taxation
P7: Advanced Audit and Assurance
Taxation – Online
Performance Management – Online
Financial Reporting – Online

مدت زمان دوره و محل برگزاری دوره‌ها

مدت زمان این دوره کاملا به شخص شما و توانایی و پشتکار شما بستگی دارد، اما از ابتدای دوره تا ده سال برای گذراندن دوره زمان خواهید داشت اما به‌طور معمول مابین ۳ الی ۴ سال به طول می‌انجامد که شایان ذکر می‌باشد از ابتدای سال ۲۰۱۷ امتحانات به دو صورت حضوری و غیر حضوری برگزار می‌گردد. موسسات مختلفی با درجات کیفی متفاوتی در ایران برگزار کننده این دوره‌ها و آزمون‌ها می‌باشند و شما می‌توانید بدون نیاز به مسافرت به خارج از کشور این دوره‌ها را پشت سر بگذارید.

دوره ی ACCA برای چه افرادی پیشنهاد می شود؟

تمام کسانی که دارای مدرک تحصیلی دیپلم متوسطه به بالا هستند می توانند در دوره های ACCA ثبت نام نمایند و داوطلبین با مدرک کارشناسی حسابداری (و رشته های مرتبط) به بالا با تصویب ACCA از گذراندن تعدادی از امتحانات معاف خواهند شد ( در سطح 3 هیچ معافیتی ارائه نخواهد شد)

هزینه دوره ACCA به چه مبلغ است؟

سوالات متداول

دروس گسترده و فراگیر ACCA منجر می شود که اعضای دارای این گواهینامه، شــرایط کار در هر بخش  حسابداری و مالی داشته باشــند؛ از جمله، حسابرسی، حسابداری بخش خصوصی و دولتی، مدیریت مالی، کمیته ی ریســک بانک ها، کمیته های ارزیابی، … . زیرا، اکنون در سرتاسر جهان مشاهده می کنیم که افرادی که ACCA هستند در بسیاری از زمینه های متفاوت، از بانکی گرفته تا شرکت های تجاری، تولیدی، بخش خصوصی، بخش عمومی، حسابرسی داخلی و … کار می کنند و زمینه ی کاری آنها در هر بخش حسابداری بسیار گسترده است.

کسی که تحصیلات دانشــگاهی دارد، یک سری اطلاعات نظری دارد. اما، کسی که گواهینامه ی ACCA دارد حتما باید تجربه ی عملی هم داشته باشد. همچنین، طراحی دروس ACCA به گونه ای است که بیشتر تجربه ی عملی و این که در عمل چه کاری می توانند انجام دهند، مورد توجه قرار می گیردبه عبارتی، دروس به گونه ای طراحی شــده اند که به کســب تجربه در عمل کمــک می کنند. برای مثال، دفاتر دقیقا چگونه نوشته میشوند؛ چه شکلی دارند؛ و … . بنابراین دانشجو را مســتقیما وارد کار حرفه ای و عملی می کنند. ضمن اینکه این دروس بســیار هم به روز هســتند. آموزش های ACCA مطابق با تحوالاتی هســتند که امروزه در دنیا اتفاق می افتد.
دروس ACCA حتــی 4 یا 5 ســال ثابت نمی مانند و مرتبا به روز می شوند. بســیاری از کارفرماها به ویژه خارج از کشور در صحبت هایشان این را گفته اند که برای افراد فقط دارای مدارک دانشــگاهی باید خیلی دوره های  آموزشــی و عملی بگذارند، ولی کســی که دوره ی  ACCA را گذرانده باشد، همه ی این مراحــل را پشت سر گذاشته و لمس کرده اســت. بنابراین، این افراد خیلی راحت تر می توانند وارد بازار کار شوند.

 دوره ACCA دروس بسیار جامعی نیز دارد و تقریبا همه ی زمینه های حسابداری و مالی را پوشش می دهد.
یکی از مزایای ACCA این است که موجب می شود افراد بتوانند در هر زمینه ای در هــر جای جهان مشغول به کار شوند. بــه طور مثال، اعضای فعلی ما که گواهینامه یACCA گرفته اند در زمینه های حسابرسی داخلی، حسابرسی مســتقل، زمینه های بانکی، تامین مالی، مشاوره ی مالیاتی، مدیریت مالی شرکت ها، و … فعال هستند. یعنی تقریبا بیشتر زمینه های حسابداری پوشش داده شده اســت. برای همین هم زمان آموزش اين دروس زیاد است. این دوره شامل 14 درس است که همه ی زمینه های حسابداری و مالی را پوشش می دهد.