Chartered Financial Analyst

ACCA یک صلاحیت حسابداری شناخته شده در سطح جهانی است که برای دانشجویان و متخصصان حرفه ای در زمینه حسابداری ، مشاوره مالیاتی ، حسابرسی ، ارزیابی کسب و کار ، مدیریت خزانه داری و غیره بنیادی قوی برای دانشجویان فراهم می کند.

در این صفحه می توانید در مورد ACCA ، ساختار دوره ، برنامه درسی ، ثبت نام امتحانات ، گزینه های شغلی بعد از ACCA ، نحوه پیگیری ACCA و جزئیات مربوطه اطلاعاتی کسب کنید.

آزمون CFA چیست؟

CFA که مخفف Chartered Financial Analyst است یکی شناخته شده ترین و معتبرترین آزمون در زمینه مهارت های تحلیلگر مالی می باشد. این آزمون توسط موسسه CFA آمریکا برگزار  می شود و شرط گرفتن مدرکCFA ، قبولی در سه سطح آزمون است. این مدرک موضوعات زیادی ازجمله مدیریت سرمایه گذاری، تحلیل مالی، سهام، اوراق قرضه و مشتقات و دانش عمومی در سایر زمینه های مالی و اقتصادی را پوشش می دهد. موسسه CFA کار خود را از ایالات متحده شروع کرد و بسیاری از سهامداران در سراسر جهان را پرورش داد. تا کنون بیش از 150 هزار سهام دار، مدیر برگزیده و متخصص مالی در 165 کشور جهان در CFA با هدف ارتقا سطح استانداردهای آموزشی، اخلاقی و حرفه ای در حوزه سرمایه گذاری جمع شده اند. 

چگونه مدرک CFA بگیریم؟

آزمون CFA دارای سه سطح مختلف می باشد که برای دریافت مدرک CFA باید نمره قبولی در هر سه سطح را دریافت کنید. طبق بیان CFA به طور متوسط فرایند گرفتن مدرک در این دوره تقریبا چهارسال طول می‌کشد.

سطح 1: این سطح از آزمون بر دانش پایه ای و تجزیه و تحلیل ساده با استفاده از ابزار سرمایه گذاری تمرکز کرده است. این سطح آزمون در ماه های دسامبر و ژوئن برگزار می شود.

سطح 2: این سطح از آزمون بر چگونگی استفاده از ابزار و مفاهیم سرمایه گذاری با تمرکز بر ارزیابی تمام انواع دارایی ها را تأکید می کند. این سطح آزمون تنها یک مرتبه در سال و در ماه ژوئن برگزار می شود.

سطح 3: این سطح از آزمون بر تجزیه و تحلیل تمام مفاهیم و روش های تحلیلی در انواع برنامه های کاربردی برای مدیریت پرتفولیو و برنامه های مالی تمرکز دارد. این سطح از آزمون نیز تنها یک مرتبه در سال و در ماه ژوئن برگزار می شود.

نکات مربوط به CFA:

پروفایل ها و استخدام های شغلی CFA

یک تحلیلگر مالی خبره، فرصت پیدا کردن گزینه های شغلی زیادی را دارد و از مزایای کار در زمینه های مختلف بهره مند می شود. مانند:

پروفایل ها و استخدام های شغلی CFA​

یک تحلیلگر مالی خبره، فرصت پیدا کردن گزینه های شغلی زیادی را دارد و از مزایای کار در زمینه های مختلف بهره مند می شود. مانند:

با نگاهی به فرصت های شغلی ، به طور کلی تحلیلگران مالی خبره می توانند به عنوان تحلیلگران تحقیق، مدیران پرتفوی، تحلیلگران بانک های سرمایه گذاری و رئیس مدیران، مشغول به کار شوند.

سرفصل های آزمون CFA چیست؟

در جدول زیر حوزه هایی که در هر سطح از آزمون CFA سنجیده می شود و درصد سوالاتی که از آن مطرح می شود، مشاهده می شود. با اطلاع از این حوزه ها می توان خیلی بهتر برای امتحان CFA آماده شد.

مزایای شرکت در آزمون CFA:

منابع آزمون CFA

منابع زیر جز منابع اصلی آزمون CFA می باشد. منابع زیر برای سطوح مختلف آزمون CFA موجود هستند و با توجه به سطحی که شرکت کرده اید باید آن را تهیه کنید.

CFA Institute CBOK

Wiley Study Guide for Level X CFA Exam

Schweser Study Notes

Schweser CFA Level X Secret Sauce

Schweser CFA Level X Quick Sheet

Schweser CFA Level X Class Notes

Schweser CFA Level X Practice Exam

Mock Exams

آزمون ها:

سوالات متداول

مدت زمان امتحان سه ساعت است.

نتیجه برای سطح 1 و 2 ظرف 60 روز از تاریخ شرکت در آزمون اعلام می شود. نتیجه

برای سطح 3 ظرف 90 روز از تاریخ شرکت در آزمون اعلام می شود.

بله ، تاریخ امتحان اعلام می شود.