بلاکچین در حرفه حسابداری و مالی

شما که این مطلب را می خوانید احتمالا بزرگترین سؤال تان گذشته از مبانی ابتدایی بلاکچین این است که بلاکچین  چه کاربردی برای من دارد؟ ، بر روی شغل من چه تاثیری دارد؟ و این پیامد های آتی آن بر روی تخصص حرفه ای من چیست؟

بکارگیری تکنولوژی بلاکچین در حسابداری، 3 پیامد اساسی دارد که شما باید برای رویارویی با آن آماده باشید. پیامد اول و دوم بر حیطه هایی هستند که در حال حاضر متداول هستند و با بکارگیری بلاکچین به شکل امروزی منقرض خواهند شد. اما پیامد سوم در مورد حیطه ی جدید است که در نتیجه بکار گیری بلاکچین به وجود می آید.

      1-  حسابداری پیوسته تر خواهد شد. از آنجا که حجم بیشتری از داده ها ، از جمله اطلاعات مالی و اطلاعات عملیاتی به آسانی و به صورت امن (رمزگذاری شده) در دسترس قرار می گیرد ، حسابداران می توانند از این داده ها استفاده کنند. اطلاعات توسط سازمانها در حجمی تولید می شود که تقریباً در شرایط فعلی بازار غیرقابل تصور است ، اما بیشتر شیوه های حسابداری هنوز هم بر اساس یک بررسی و تحلیل دوره ای است. از آنجا که اطلاعات امن ، رمزنگاری شده و به اعضای شبکه منتقل می شوند ، متخصصان حسابداری می توانند مشاوره به موقع و راهنمایی بیشتریی ارائه دهند.

     2- حسابرسی متفاوت خواهد شد. واضح است که همیشه نظارت بر فرآیندهای خودکار و دیدگاه یک کنترل کننده از سوی بازار مورد انتظار است. این نکته مهمی است كه باید تأكید كنیم ، اینكه حتی با بیشتر شدن حسابداری از نظر ماهیت و پیوستگی ، بررسی دوره ای و تجزیه و تحلیل نتایج خودکار نیز ضروری خواهد بود. حتی با وجود این نظارت انسانی و مداخله گاه و بیگاه ، بخشهای بزرگی از روند حسابرسی به طور قابل توجهی به صورت خودکار ، تقویت شده یا کاملاً جایگزین می شوند. شواهد بازار از این تغییرات در حال حاضر در شرکت های بزرگ مشهود است و همه نشانه ها نشانگر ادامه روند ادغام تکنولوژی است.

    3- حوزه های جدیدی برای ارئه خدمات باز می شوند. این فرصتی بزرگ است که بلاکچین به حرفه مالی ارائه می دهد. با افزایش دسترسی به داده های مشتری و ممیزی های کارآمدتر ، باب برای ارزش آفرینی های بیشتر و خدمات مشاوره ای کارا تر باز خواهد بود. این همان حوزه ای است که بلکچین به تغییر در حرفه کمک می کند و درها را باز می کند تا بتوانید برای مشتری ارزش آفرینی کنید.

بنابراین بلاکچین چگونه بر حسابداری تاثیر خواهد گذاشت؟

انقراض حسابرسی؟

از آنجا که کلیه ورودی های یک بلاک، توزیع شده و به صورت رمزنگاری پلمپ می شوند، تخریب یا دستکاری اطلاعات عملاً غیرممکن است، از این رو افراد نمی توانند حساب سازی کنند یا انواع دیگری از کلاهبرداری مالی را انجام دهند. سوابق بلاکچین به عنوان تغییر ناپذیر نامیده می شوند – قادر به تغییر نیستند.

در چنین سیستمی به نظر می رسد نیاز کمی به حسابرس وجود داشته باشد ، از این گذشته ، اگر معاملات در یک زنجیره تغییرناپذیر بلوک های دیجیتالی ثبت شوند ، بدون اینکه ظاهرا تغییر یافته باشند ، می توان گفت خود به خود توسط خود زنجیره ها حسابرسی می شوند ، بنابراین نیازی به حسابرسی وجود نخواهد داشت. اما تا زمانی که  عامل انسانی در فرآیند تفسیر، تحلیل و شناسایی درگیر شود، خطر ذاتی برای اشتباه و انجام کلاهبرداری به همراه می آورد ، به همین دلیل، حسابرس برای تأمین اطمینان در مورد اعتبار معاملات هم چنان لازم است.

با این حال ، حسابرسی در آینده یک امر کاملا متفاوت خواهد بود. آنها بیشتر با اعتبارسنجی سیستم های حاکمیت و کنترل ها ، تأیید صحت امنیت و یکپارچگی داده ها در درون سیستم ها ، و توانایی تشخیص اینکه سیستم عامل ها یا برنامه های کاربردی همانطور که در نظر گرفته شده هستند ، سر و کار خواهند داشت.

قراردادهای هوشمند

یک قرارداد هوشمند پروتکل رایانه ای است که بر روی یک بلاک اجرا می شود. این پروتکل برای قراردادها قواعدی را تعیین می کند و به محض رعایت مقررات و توافق ها، مفاد قرارداد را اعمال می کند. یک قرارداد هوشمند وجوهی را در اختیار دارد و پس از تحقق کامل شرایط قرارداد ، آنها را به طور خودکار آزاد می کند و به ذینفع قرارداد پرداخت میکند. آنها با متحول کردن معاملات روتین و انجام کار با واسطه های شخص ثالث مانند وکلا ، نحوه عملکرد حسابداری را به طور کامل تغییر خواهند داد.

عصر حسابداری سه طرفه! پایان عمر حسابداری به شکل متداول؟

حسابداری دو طرفه توسط حسابداری سه طرفه منقرض می شود. حسابداری دو ورود یعنی هر ورود به یک حساب به یک حساب متناظر و مخالف به یک حساب متفاوت نیاز دارد. حسابداری سه طرفه ، یک لایه سوم یا ورودی را اضافه می کند – کلیه معاملات و طرف های درگیر در صفحه نمایش نوشته شده و اطلاعات با همه افراد به اشتراک گذاشته می شود. نقش حسابداری می تواند با وجود بلاکچین از چیزی که امروز هست کاملا متفاوت می شود.

حسابداران چطور باید برای این شرایط خودشان را آماده کنند؟

یک اقتصاد بلاکچینی را تصور کنید ، جایی که هر معامله روی بلاکچین نوشته شده است – دولت هرگز از محل مالیات های پرداخت نشده منابع خود را از دست نخواهد داد ، کار حسابرسی کمتری وجود دارد ، که البته این باعث نمی شود که وظیفه حسابرسی کاهش یابد. اگر شما حسابدار مالیاتی باشید ، نقش شما حذف می شود و نقش جدیدی تحت عنوان حسابرسی مالیاتی بر بستر بلاکچین پدیدار می شود ، که سیستم را از رویکرد آی تی حسابرسی خواهد کرد.

بلاکچین قطعاً منجر به حذف نقش هایی خواهد شد ، این تهدیدی است برای برخی از نقشهای حسابداری و نه حرفه حسابداری ، بلکه فرصتی است که باعث می شود تا حسابداران شغل بیشتری داشته باشند. حسابدار آینده باید به سمت IT برود و نه فقط اعداد. حسابدار باید با بخش IT همکاری نزدیک داشته باشد تا آنها زبان یکدیگر را درک کنند.

تینا شاهپوردوست
مشاور مالی، مدرس، تحلیلگر و حسابدار مدیریت خبره بین المللی (CIMA)
موسس مجموعه حساب لِرن و موسسه خدمات مالی حسابنامه

پرطرفدار ترین دوره ها

دوره دیجیتال مایندسِت

پرطرفدار ترین دوره

دیجیتال مایندسِت شما را با دنیای جدیدی آشنا خواهد کرد. دوره دیجیتال مایندسِت برای کسانی است که می خواهند در استفاده از تکنولوژی های نــــــــــــــوظهور از جمله بلاکچین، RPA، هوش مصنوعی، تحلیل داده و هوش اجتماعی شایستگی کسب کنند. 

دوره جامع بلاکچین

پرطرفدار ترین دوره

دوره جامع بلاکچین برای افرادی است که همیشه در حرفه خود پیشتاز هستند. جویای آخرین تغییرات حرفه خود باشید.در بازار کار پیشتاز شوید، با کسب مهارت های جدید توجه ها را به سمت خود جلب کنید و یک متخصص حرفه ای در عصر دیجیتال باشید.  

دوره جامع تحلیل داده

پرطرفدار ترین دوره

دوره جامع تحلیل داده یک دوره بسیار حرفه ای شامل 5 بخش و آموزش های تمرین محور است. دوره تحلیل داده یک دوره ی جامع، کاربردی و خاص است. خاص از جهت طراحی و ارائه. استراتژِ های به کار بسته شده در این دوره شما را به یک تحلیل گر داده حرفه ای تبدیل خواهد کرد.

پربازدید ترین مقاله ها

بهای تمام شده محصولات دیجیتالی

پر بازدید این هفته

از آنجا که ما یک فایل از محصول دیجیتال را می توانیم به تعداد نامحدود به فروش برسانیم ، نمیتوانیم هزینه ها را بر تعداد محصولات تولید شده (مشابه محاسبه بهای تمام شده محصولات فیزیکی) محاسبه کنیم. 

امنیت سایبری اطلاعات مالی

پر بازدید این هفته

دارک وب بستر کلاهبرداری‌ها، فعالیت‌های مجرمانه و دزدی اطلاعات است.  دارک وب خانه‌ی اقتصاد کلاهبرداری و جوامع مجرمانه است. دپارتمان‌های مالی چه کاری می‌توانند انجام دهند؟

آینده کار از زبان سازمان اقتصاد جهانی

پر بازدید این هفته

بحران بزرگی در شرف وقوع است، یک بحران که بر سازمان‌ها و اقتصادهای جهان تأثیر خواهد گذاشت. پیش‌بینی می‌شود که تا 2030، با کمبود 85.2 میلیون کارگر ماهر در جهان مواجه شویم.