2030: آینده بسیار محتمل مشاغل

2030: آینده مشاغل انسانی

مدیران عاملی که در حال شرط بندی بر روی فناوری هستند، حاکم خواهند شد اما آیا آن ها مهمترین سرمایه خود را فراموش کرده اند؟

ریز تراشه های کامپیوتری، وسائل نقلیه فوق سریع، کاربرد هوش مصنوعی، نوآوری هایی از این نوع چندان دور از دسترس نیستند. بنابراین چگونه این موارد ،کار و مشاغل را با تغییرات اساسی مواجه خواهند کرد؟

روزکاری معمول شما در 2030 ممکن است با بوی صبحانه شروع شود.

شما هنوز از رختخواب در خانه خود بیرون نیامده اید، اما ریزتراشه های کار گذاشته شده توسط شما  به لوازم خانگی آشپزخانه می گویندکه درست کردن صبحانه را آغاز کنند (نان بیشتر ترد باشد لطفا). پس از اینکه لباس پوشیدید، نمایشگر هوشمند نصب شده در لباس شما، به شما اطلاع می دهد که ماشینی که باید شما را به فرودگاه ببرد رسیده است. ضمن یک پرواز 4 ساعته فوق سریع به شانگهای برای یک جلسه رو در ر و با یک مشتری مهم، وارد یک هلوکنفرانس می شوید تا با همکاران برزیلی خود در مورد یک گزینه سرمایه گذاری صحبت کنید. پس از جلسه شانگهای، به خانه پرواز می کنید تا با همسر خود ناهار میل کنید، یک خوراک پز چینی در آشپزخانه هوشمند شما آشپزی را به هنگام فرود شما ، آغاز کرده است.
فناوری لازم برای ممکن ساختن تمام این موارد، اکنون و اینجا وجود ندارد . اما چندان هم دور از دسترس نمی باشد. اما شما به عنوان یک انسان در این تصویر کلی تا چه اندازه مهم هستید؟ شاید کامپیوتر مشتریان شما بتواند با کامپیوتر شما سخن بگوید ، بدون اینکه لازم باشد شما از رختخواب تان بیرون بیایید. در این میان یک برنامه نرم افزاری می تواند تعیین کند که یکی از سرمایه گذاری های شرکت در آسیای جنوبی در زیان است و در این صورت همکاران شما را آگاه می کند تا تصمیم گیری کنند. در جهانی که ماشین ها می توانند راننده خود باشند، بیمارستان ها می توانند بیماران را با ربات ها جراحی کنند و کامپیوترها در مورد ادغام کسب و کار ها با هم بحث می کنند، آیا واقعا نیازی به انسان ها برای انجام کارها وجود دارد؟

این یک سوال منطقی است. از دهه 1980 سهم اختصاص یافته اقتصاد ایالات متحده به نیروی کار ، با شیب تند کاهش یافته است، روندی که در سراسر جهان به ویژه در کشورهای توسعه یافته هم دیده می شود. اغلب این کاهش به جهت این بوده که ، کسب و کارها کامپیوترها را ، جایگزین کارمندان کرده اند و یا به بیان دیگر جایگزینی های تکنولوژیکی را صورت داده اند، این ادعا بر اساس مطالعه انجام شده توسط اقتصاددان های دانشگاه شیکاگو یعنی لوکاس کاراباربونیس و برنت نیمان می باشد. و در سال 2013، محققان دانشگاه اکسفور میشل ای. اوسبورن و کارل بندیکت فری بیان کرده اند که ، نزدیک به نیمی از مشاغل ایالات متحده در عرض بیست سال توسط ماشین ها قابل انجام خواهند بود.

اما همچنان که انتظار می رود، یک مورد قوی درحال ظهور وجود دارد که نشان می دهد ، آینده شغل با مشارکت انسان ها همراه خواهد بود. در واقع شواهد نشان می دهند که ما یک جزء ضروری هستیم. این استعداد انسان است ، و نه سرمایه و یا فناوری یا هر چیز دیگر که عامل کلیدی برای ارتباط دادن نوآوری، رقابتی بودن و رشد در قرن 21 می باشد، این نکته را کلاس اسچاب موسس و مدیر اجرایی انجمن جهانی اقتصاد می گوید. او می گوید :کار نمی تواند مرزی بین انسان ها و ماشین ها باشد، اما در واقع بخشی از زندگی است که به افراد کمک می کند تا استعداد واقعی خود را شناسایی کنند.

و در میان تمام این پیچیدگی ها ، متخصصین بیان می کنند که استعداد انسان ، همزمان با رشد فناوری ارزشمندتر می شود. این انسان ها خواهند بود نه ربات ها و یا لوازمی با هوش مصنوعی که با طوفان ذهنی ایده های جدید را مطرح کرده، به دیگران الهام بخشیده و سازمان ها را به سمت موفقیت هدایت خواهند کرد. این مورد در طبقات کارخانه ها در شنژن، اتاق های هیئت مدیره در لندن، استودیوهای لباس در بروکلین و سایر نقاط انجام خواهد شد. کامپیوترها در کارهایی که برای ما دشوار است ،خوب عمل می کنند و درکارهایی که برای ما آسان است ، بد عمل می کنند. این را میشل پریدیس ، مدیر عامل آژانس در حال تاسیس تحقیق و توسعه هوش مصنوعی در استرالیا و رئیس سابق فعالیت های سرمایه گذاری دیجیتال شرکت مشاوره بوستون در آسیا می گوید.

گزارش ها و بررسی ها، آینده کار را از پایین به بالا بررسی می کنند، از مشاغلی که بر اثر تاثیرات فناوری در سالن های اجتماعات و دیگر مکان ها سریعترین رشد را تجربه می کنند. در هر مورد، ماشین ها بازیگرانی حمایت کننده خواهند بود ، اما استعداد انسان همچنان نقش رهبری خود را خواهد داشت.
استعداد انسان تا چه اندازه ارزشمند خواهد بود؟ به عنوان بخشی از مطالعه که توسط کورن فری، مسئول تحقیقات اقتصادی و تجاری و مشاور اقتصادی پیشگام بریتانیایی انجام شد، او مشارکت کاری کارگران در اقتصاد را بررسی کرده و آن را با دیگر دارایی ها مقایسه نمود. یافته ها نشان دادند که: در سطح جهان سرمایه انسانی ، مردم، نیروی کار و دانش دارای ارزشی معادل 2/1 کادریلیون دلار در 5 سال آینده خواهد بود. بالعکس، سرمایه فیزیکی ، موجودی کالاها، املاک واقعی و فناوری، دارای ارزش تخمینی 52 تریلیون دلار خواهد بود. استعداد انسانی و هوش ،33/2 بار ارزشمندتر از هر چیز دیگری خواهد بود. این مطالعه 8 کشور را بررسی می کند و هر کشور همان داستان را بازگو می کند   (ارزشمندترین سرمایه جهان را در ادامه می ببینید). حتی در سیلیکون ولی، سرمایه انسانی ارزش 182 تریلیون دلار بیشتر از سرمایه فیزیکی دارد.

ارزشمندترین دارایی جهان

مطالعات به دو دلیل اشاره می کنند  و نشان می دهند افراد حتی از بهترین فناوری ها نیز ،عملکرد بهتری دارند : قابلیت ارتقا یافتن یک فرد ثابت نمی باشد بلکه می تواند تحت تاثیر قرار گرفته، افزایش یافته و در جهت منافع سازمانی به کار گرفته شود. همچنان که افراد در دانش، تجربه و رهبری خود در طول زمان پیشرفت می کنند، ارزش بیشتری را برای کسب و کار قائل می شوند. بالعکس، ماشین ها معمولا دارای حداکثر خروجی ، محدود و در طول زمان دارای استهلاک هستند.

هنوز هم بسیاری از رهبران کسب و کارهای کنونی، از نقاط کور فناوری رنج می برند. در مواجه با فشار روزافزون برای ایجاد عملکرد بیشتر و منافع بالاتر برای ذی نفعان، مدیران عامل جذب ادعاهای فناوری برای ارتقای عملکرد، انجام سریعتر و ارزان تر کارها شده اند. در مطالعه موسسه کورن فری، 800 رهبر دیدگاه های خود را در مورد جایگاه افراد در آینده کار به اشتراک گذاشتند. دو سوم آن ها بیان کردند که فناوری ارزش بیشتری را در مقایسه با افراد ایجاد خواهد کرد. برخی رهبران کسب و کارها حتی ایده هایی فراتر از این داشتند، 44 درصد بر این باورند که رایج شدن انجام کارها به صورت رباتیک، اتوماتیک و با هوش مصنوعی، نیاز به استخدام افراد را تا حد حذف خواهد کرد.

شاید این درصد بالا نباید شگفت انگیز باشد. اقتصاد جهانی ، رهبرانی خواهد داشت که در هر حال به دنبال کشف راه های جدید افزایش عملکرد هستند. علاوه بر این ، شرکت هایی که به نظر می رسد موفقیت خود را مدیون نوآوری های فناورانه باشند، در محیط بازار پاداش دریافت می کنند. برای مثال، وب سایت آنلاین Airbnb کمتر از یک دهه است که فعالیت خود را آغاز کرده و کمتر از 3000 کارمند در سراسر جهان دارد. با این حال ارزش تخمینی Airbnb با میزان تقریبی 30 میلیارد دلار حدودا برابر با بزرگترین رقیب سنتی او یعنی ماریوت اینترنشنال می باشد، شرکتی که از سال 1927 فعالیت داشته و بیش از 100000 کارمند در اختیار دارد.

این ارزش گذاری ها، واقعیتی جهانی تر را پوشش می دهند: فناوری به تنهایی، احتمالا قادر به متعالی ساختن عمکردی که سازمان ها به دنبال آن هستند، نخواهد بود. تلفن های هوشمند، بخش های مربوط به جمع آوری داده صنایع و دیگر نوآوری های عصر دیجیتال ، شگفت انگیز هستند. اما هیچیک قدرت تقویت کننده بهره وری لامپ یا تلفن را ندارند. در واقع صرف نظر از انفجار کوتاه مدت بین 1996 تا 2004، پیشرفت فناوری دیجیتال در واقع بهره وری را در حالت کلی ، ارتقا نداده است.

جین مارک لوچز ، مدیر عامل جهانی راه حل های گروه کورن فری های می گوید: اینکه از فناوری بخواهیم تا تمام کارها را انجام دهد و افراد را کنار بگذاریم ، یک اشتباه است. در آینده مشاغل، رهبران باید ارزش تمام منابع موفقیت خود را درک کنند. در واقع مطالعه کورن فری نشان داد که هر دلار سرمایه گذاری شده در سرمایه انسانی، بیش از 11 دلار در خروجی اقتصادی ، منفعت داشته است.
Airbnb نمونه ای را ارائه می دهد که نشان می دهد چه اتفاقی خواهد افتاد اگر افراد به جای اینکه توسط فناوری جایگزین شوند، توانمندتر شوند. شرکت باید کمتر از 3000 نفر در سیستم پرداخت خود لحاظ کند، اما این امر بستگی به ده ها هزار انسان خلاق ، آرمان طلب و با استعداد دارد که این دو میلیون اتاق را در سراسر جهان اشغال می کنند. فناوری می تواند میزبانان را با مهمانان احتمالی ارتباط دهد اما Airbnb هیچ کسب و کاری بدون میزبان ها ندارد.
ایده فناوری استعدادهای درخشان ، در مورد مجموعه های اجرایی نیز مصداق می یابد. رئیس احتمالا قادر به استفاده از فناوری برای به دست آوردن سریع داده های زمان واقعی ، درمورد میزان فروش شرکت، جریان پول نقد، تهدید رقبا و حتی ارزش مشتریان به صورت فردی خواهد بود . شاید بتواند همه این اطلاعات را از نمایشگری که قبلا در کت و شلوار او نصب شده است مشاهده کند. در عین حال، برای مدیران عامل ساده تر خواهد بود تا گزینه های قطعی کسب و کار را از یک نرم افزار با هوش بالا دریافت کند. این برنامه های مبتنی بر هوش مصنوعی ، می توانند از داده های موجود و تجربیات گذشته برای شناسایی موقعیت های دردسرساز و یا فرصت ها استفاده کرده و توصیه هایی را برای ارتقای کسب و کار داشته باشند.

اگرچه نه اپلیکیشن و نه ربات، تصمیم نهایی را در مورد اینکه کدام استراتژی تجاری باید به کار گرفته شود و یا اینکه یک دفتر جدید درآمستردام راه اندازی شود یا خیر و یا با یک شرکت رقیب ادغام صورت گیرد یا خیر را نخواهند گرفت. نلز اولسون نائب رئیس و مشاور مدیر عامل شرکت خدماتی برود اند سئو می گوید: من هرگز نمی گویم، هرگز، اما نمی توانم تصور کنم که مدیران عامل این تصمیم ها را رها کنند. هوش مصنوعی برای ارائه ورودی بیشتر، در آنجا حضور خواهد داشت.

حتی اگر ربات ها بتوانند در سال 2030 تصمیم گیری کنند، یک نیروی کار انسان احتمالا از آن ها دستور نخواهد گرفت. دشوارترین کار آینده برای یک مدیر عامل ، همانی است که امروز هم دشوار است: بدست آوردن بیشترین بازدهی از نیروی کار موجود. مدیران عامل باید به انگیزش چهار نسل متفاوت بپردازند: نسل X، Z، Y و نسل آلفا. در ایالات متحده و بسیاری از کشورهای دیگر، نیروی کار دارای تنوع قومیتی بالا خواهد بود. اولسون می گوید مدیران عامل هرگز تا کنون مجبور به رهبری چنین گروهی نبوده اند. شما تمام مشکلات مربوط به نسل های متفاوت را خواهید داشت ضمن اینکه یک ماشین نیز به اندازه گیری آن خواهد پرداخت. این یک غرب وحشی خواهد بود و چابکی اهمیت بیشتری خواهد یافت.
در عین حال، مدیران عامل موفق باید در سخنان خود شفاف تر و مستندتر باشند ، چرا که اطلاعات جهان در دستان همه افراد است. بیل جورج ، همکار ارشد در دانشکده بازرگانی دانشگاه هاروارد و مدیر عامل مدترونیک ، به مطالعه ای که در دانشگاه هاروارد انجام شده می گوید که صحت و اعتبار برای ارتباط یافتن با تمام این گروه های مجزا ضروری می باشد. اگر افراد رهبران خود را قابل اعتماد و مشتاق به یادگیری ببینند، پیروان نیز به درخواست کمک در موقعیت های دشوار ، به طور مثبت پاسخ خواهند داد.

در نهایت، نیازهای آینده مدیران عامل برای کمک به مدیریت نیروی کار، تغییر خواهد کرد. چگونگی کار کردن افراد تغییر خواهد یافت . این تغییر نه تنها به واسطه نوآوری های فناورانه ، بلکه به واسطه ویژگی های جمعیت شناختی جمعیت ، ظهور طبقه میانی در جهان و حتی تغییرات آب و هوایی خواهد بود. مهارت های اجتماعی مانند متقاعد سازی، هوش اجتماعی و تدریس به دیگران، بیشترین تقاضا را در میان صنایع ، نسبت به مهارت های تخصصی و حرفه ای خواهند داشت و این ادعا بر اساس مطالعه صورت گرفته ، توسط انجمن اقتصادی جهانی در مورد منابع انسانی در سال 2015 می باشد. سرمایه گذاری در مهارت ها، به جای استخدام نیروی بیشتر، عامل اصلی برای موفقیت در مدیریت مشکلات بازار نیروی انسانی، در طولانی مدت می باشد. بسیاری از رهبران ، نه همه آن ها ، قبلا دریافته اند که 65 درصد از CHOR های بررسی شده بیان کرده اند که مدیران عامل آن ها در تلاش برای ایجاد مهارت های دوباره ، در کارمندان هستند.
بنابراین مدیر عامل شرکت همچنان در سال 2030 نیز ، انسان خواهد بود اما در مورد هیئت مدیره چطور؟ اعضای این هیئت که تنها از شواهد داستان گونه و تجربیات برای ارزیابی تصمیمات اصلی استفاد می کنند، به دنبال متوقف نمودن آن در محیط امروز نیستند، این را وارن ایستیپیچ می گوید کسی که به عنوان شریک خدمات مشاوره ای در شرکت خدمات حرفه ای گرانت تورنتون ال ال پی مشاوره ارائه می دهد. در موارد متعددی اضافه کردن ابزاری با هوش مصنوعی به سالن اجتماعات ، می تواند به هم افزایی مقادیر زیادی از اطلاعات که از هیئت مدیره خواسته می شود تا آن ها را بازبینی کرده و به ارتقای تصمیم گیری منجر شوند، کمک کند.

ربات ها، در سالن اجتماعات چندان غیر عادی نیستند. در یکی دیگر از بررسی های انجمن جهانی اقتصاد ، نزدیک به نیمی از مدیران اجرایی بیان کرده اند که تا سال 2025 یک ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی به عنوان عضو هیئت مدیره شرکت ها منصوب خواهد شد. پیش تر شرکت IBM در حال استفاده از الگوریتمی برای کمک به هیئت مدیره خود ، در جهت ارزیابی اهداف بالقوه می باشد  (BIG BLUE هنوز یک ابر رایانه در هیئت مدیره خود قرار نداده است).
هوش مصنوعی می تواند به اعضای هیئت مدیره شرکت ها ، اطلاعات و زمان کافی مورد نیاز را ، برای ارزیابی تصمیمات استراتژیک و رهبری ارشد بدهد. اما توانایی وارد کردن محتوا در ماموریت و چشم انداز یک شرکت، همچنان یک ویژگی انسانی خواهد بود . این را توماس داونپورت یکی از اعضای MIT Sloan Initiative و استاد کالج بابسون می گوید. مدیران اجرایی که این تصویر بزرگ را می بینند، قادربه پاسخ دادن به سوالات اصلی خواهند بود که آینده سازمان آن ها را هدایت خواهد کرد.
انسان ها ، در هیئت های موفق آینده ، متفاوت از گروه های امروزی خواهند بود. متخصصان می گویند آن ها دیگر اغلب پیرمردهای سفیدوست نخواهند بود. آن ها دیگر همیشه در همان اتاق و در همان زمان برای اتخاذ تصمیمات با هم ملاقات نخواهند کرد. این افراد همچنین دارای مجموعه های مهارتی متفاوت ، برای همگام بودن با تغییرات تجارت رقابتی، دولت، امنیت و فناوری خواهند بود. تام چیسرایت، آینده نگر و نویسنده مانیفیست آینده نگر کاربردی، پیش بینی می کند که اعضای هیئت مدیره مسئولیت هایی مانند منتورینگ را بر عهده بگیرند، یعنی یک عضو هیئت مدیره که مسئول کمک به شرکت ها در جهت دریافت نیازهای در حال تغییر است و یا یک فن آور که به هیئت مدیره در مورد تهدیدها و فرصت های فناوری های جدید هشدار می دهد.
اگرچه ممکن است ترکیب هیئت مدیره تغییر کند ، اما ماموریت اصلی یک عضو تغییر نخواهد کرد. در جهان رقابت های سرسام آور و افزایش فعالیت ذی نفعان، اعضای هیئت مدیره مجبور به اداره خوب مجموعه خواهند بود این را سارا هویت می گوید . وکیلی که به کارآفرینان در تشکیل دادن هیئت مدیره ، در شرکت خود کمک می کند. امیدوارم که افراد بیشتر مایل به وارد شدن به کار و مشارکت در آن باشند.

تینا شاهپوردوست
مشاور مالی، مدرس، تحلیلگر و حسابدار مدیریت خبره بین المللی (CIMA)
موسس مجموعه حساب لِرن و موسسه خدمات مالی حسابنامه

پرطرفدار ترین دوره ها

دوره دیجیتال مایندسِت

پرطرفدار ترین دوره

دیجیتال مایندسِت شما را با دنیای جدیدی آشنا خواهد کرد. دوره دیجیتال مایندسِت برای کسانی است که می خواهند در استفاده از تکنولوژی های نــــــــــــــوظهور از جمله بلاکچین، RPA، هوش مصنوعی، تحلیل داده و هوش اجتماعی شایستگی کسب کنند. 

دوره جامع بلاکچین

پرطرفدار ترین دوره

دوره جامع بلاکچین برای افرادی است که همیشه در حرفه خود پیشتاز هستند. جویای آخرین تغییرات حرفه خود باشید.در بازار کار پیشتاز شوید، با کسب مهارت های جدید توجه ها را به سمت خود جلب کنید و یک متخصص حرفه ای در عصر دیجیتال باشید.  

این دوره برای دستیابی به درک کامل از پروسه تحلیل مالی و این سوال که تحلیل مالی چه تصویری از سازمان به ما می دهد و در رابطه با آن به ما چه میگوید، نحوه ارائه اثر بخش اطلاعات و نتایج استخراج شده از تحلیل مالی به کلیه ذینفعان سازمان طراحی شده است.  

پربازدید ترین مقاله ها

بهای تمام شده محصولات دیجیتالی

پر بازدید این هفته

از آنجا که ما یک فایل از محصول دیجیتال را می توانیم به تعداد نامحدود به فروش برسانیم ، نمیتوانیم هزینه ها را بر تعداد محصولات تولید شده (مشابه محاسبه بهای تمام شده محصولات فیزیکی) محاسبه کنیم. 

امنیت سایبری اطلاعات مالی

پر بازدید این هفته

دارک وب بستر کلاهبرداری‌ها، فعالیت‌های مجرمانه و دزدی اطلاعات است.  دارک وب خانه‌ی اقتصاد کلاهبرداری و جوامع مجرمانه است. دپارتمان‌های مالی چه کاری می‌توانند انجام دهند؟

آینده کار از زبان سازمان اقتصاد جهانی

پر بازدید این هفته

بحران بزرگی در شرف وقوع است، یک بحران که بر سازمان‌ها و اقتصادهای جهان تأثیر خواهد گذاشت. پیش‌بینی می‌شود که تا 2030، با کمبود 85.2 میلیون کارگر ماهر در جهان مواجه شویم.

دیدگاهتان را بنویسید